Vážený pán mezi vitamíny a věrný sluha kolagenu.

Published by Jana Makarová on

Vitamín C pro pevnost pokožky

Je všeobecně známo, že vitamín C (kyselina askorbová nebo v potravinářství E300) je skvělý pomocník na podporu imunity, celkové zdraví organismu a psychickou pohodu. Je to jeden z nejdůležitějších vitamínů pro lidský organismus.

Nezbytný pro tvorbu kolagenu

Vitamín C je nepostradatelným pomocníkem pro tvorbu kolagenu, který podporuje pevnost naší pokožky. Náš organizmus si ho neumí vyrobit a je závislý na jeho postupném příjmu v průběhu dne. Když je ho nadbytek, tak si naše tělo bohužel neumí udělat zásoby ( ale zásoby tuku si dělá – to je nespravedlivé 🙂 ) a nemilosrdně ho vyloučí ven. Takže nedostatek vitamínu C = snížená výroba kolagenu = přispívá k ochabnutí pokožky. 

Vy, co se trochu zajímáte o pleť a o to jak si ji udržet mladistvou, jste se už určitě nejednou setkaly s pojmem kolagen. Na mě skáčou reklamy se suplementy s kolagenem ze všech stran 🙂

Kolagen je druh bílkoviny, který se převážně nachází v pojivových tkáních, chrupavkách, šlacháh, kostech, kloubech…a taky v kůži. Tvoří až 30% všech proteinů v našem těle a máme asi 27 typů kolagenů. Bohužel od 20 roku se produkce kolagenu v našem organizmu snižuje a naše pleť postupně ztrácí pevnost.

Jak nejlépe podpořit pevnost pokožky?

Je tedy jasné, že nedostatek vitamínu C s působením gravitace může způsobit to, že naše pleť je povadlá. 

Glass phial used for vitamin C tablets, English, 1 (bottles)

Vitamín C můžete přijímat v doplňcích stravy a věřit, že si ho tělo vezme a zapůsobí, kde je třeba. Já mám například “céčka” ještě v zásobě z minulé zimy, no zapomínala jsem si tu pilulku dát 🙂

A nebo se můžete zaměřit na potravu bohatou na tento vitamín a dávkovat organizmus přirozeným přísunem “céčka” . Denní dávka se doporučuje mezi 60-200mg. Ano, mezi 60 a 200mg je docela velký rozdíl, ale záleží samozřejmě v jakém psychickém a fyzickém rozpoložení jste a kolik ho váš organizmus bude potřebovat.

Tady jsem vypsala potraviny s vysokým obsahem Vitamínu C:

  • oranžová barva: rakytník, pomeranče, mandarinky
  • červená barva: šípky, červená paprika, červený rybíz, maliny, jahody
  • žlutá barva: žluté papriky, citrón, brambory 
  • zelená barva: kiwi, špenát, zelená chili paprička, petržel, kapusta, růžičková kapusta, paprika nebo zelí
  • černá barva: černý rybíz, černý bez, ostružiny

V tropickém ovoci existují ještě další zdroje vitamínu C (papaya, acerola, camu camu, kakadu švestky, goji, liči), ale chtěla jsem se zmínit hlavně o těch, které se u nás dají jednoduše pořídit.

Chrání před poškozením pokožky

Vitamín C pomáhá chránit naší pokožku před poškozením, které přichází v důsledku expozice UV záření. Nezvyšuje citlivost pokožky na UV záření, ale naopak jí chrání před všemi druhy poškození volnými radikály (znečištěné prostředí, kouření, UV záření).

V letních dnech je vhodné aplikovat sérum s vitamínem C (na vodní/neolejové bázi) pod krém s SPF ochranou.

Taaaaak hezky jsme se najedly ovoce a zeleniny plné vitamínu C a teď si zacvičíme obličejovou jógu, která prokrví kůži 🙂 Díky prokrvení se do kůže dostanou živiny z krve (třeba to „céčko“) a podpoříme si přirozenou tvorbu kolagenu. Před cvičením můžeme aplikovat na pleť sérum s vitamínem C, které se díky cvičení lépe vstřebá, protože chceme, aby se dostalo do škáry (střední vrstvy pokožky) a nezůstalo sedět na pokožce (vrchní vrstvě kůže).

Stáhněte si video ZDARMA.Bude se vám hodit k tomuto rituálu:


Jana Makarová

Jsem certifikovaná lektorka obličejové jógy a kosmetického tejpování. Ve 35 letech jsem hledala neinvazivní způsoby, jak získat zpět zářivou tvář. Prošla jsem proměnou a ukazuji ženám svou cestu k přirozeně mladší pleti bez vrásek💜.

2 Comments

stepanka · 2 května, 2022 at 12:54 pm

Skvělé popsáno, hlavně ten seznam potravin. Šok, že po 20 začíná ubývat 🙂 takže musím to vzít do svých rukou. Děkuju za super video. Jsem i ve vaší skupině Obličejová jóga. Tam si mi hodně líbilo video o slunečních brýlích. Máte článek nebo video i o krémech s faktorem ? Děkuji , Štěpánka

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *