Téměř všichni odborníci na pleť se shodli, že přílišné vystavování UV záření přispívá k viditelným známkám stárnutí v obličeji. Studie ukázaly, že i přes sklo a v zamračených dnech může UV záření způsobit vrásky, pigmentové skvrny nebo ztrátu pevnosti pokožky.

Protože je to NAŠE pokožka, tak bychom se měli co nejlépe rozhodnout o používání vhodného krému na opalování. Proč? Kůže je největší orgán našeho těla, který nás chrání, ale také ukazuje, co jsme, co děláme (Nepijeme nebo nespíme dostatečně? Nechráníme se před sluncem? Kůže to řekne). Na výběr máme z minerálních nebo chemických krémů na opalování.

Krémy s minerálním složením

Minerální krémy neobsahují chemikálie, ale účinné látky: oxid zinečnatý (zinc oxide) a oxid titaničitý (titanium dioxide). Fungují jako ochrana, protože zůstávají na povrchu pokožky a fyzicky blokují UV paprsky (natolik, že jsou definovány také jako fyzické filtry) a pokožka je neabsorbuje, ve skutečnosti jsou také přirozeně odolné vůči vodě.

Krémy s chemickým složením

Chemické krémy obsahují kombinaci 6 chemikálií – oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene a homosalate. Tyto krémy naopak chrání pokožku tím, že selektivně absorbují UV paprsky jako houba a díky chemické reakci se rozkládají na teplo a to se uvolňuje z pokožky.

Jestli máte citlivou pokožku, tak minerální opalovací krém je vaše volba.

Chemické krémy, ve skutečnosti absorbují paprsky, mohou způsobit podráždění a poškodit nejcitlivější pokožku.

Další nevýhodou chemických krémů (i když s nízkým obsahem syntetických přísad) je bohužel znečištění moře a také ohoržují korálové útesy. Já vím, že to množství, které si dáme na kůži je malé a že větší škoda je když někdo na korál stoupne, ale moje „Greenpeace duše“ to musela zmínit 🙂 Takže minerální krémy jsou proto i ekologickou volbou.

Minerální složení existuje ve formě krému, kompaktního pudru nebo pudru.


Inspiruj se v mé FB skupině, kde předávám další tipy pro krásnou a zářivou pleť:

Inspiruj se v mé FB skupině a začni dnes!


Jana Makarová

Jsem certifikovaná lektorka obličejové jógy a kosmetického tejpování. Ve 35 letech jsem hledala neinvazivní způsoby, jak získat zpět zářivou tvář. Prošla jsem proměnou a ukazuji ženám svou cestu k přirozeně mladší pleti bez vrásek💜.